سیدعلیرضا شفیعی مطهر چهارشنبه 15 مرداد 1399 03:33 ق.ظ نظرات ()

 #طنزسیاهنمایی/ 74

جلوه هایی از فقر فرهنگی

گفت: سال هاست من بارها این گفت و شنود را شنیده ام که هر گاه کسی از گرانی و فقر و تبعیض و اختلاس و....می نالد،فوراً بعضی ها به او می گویند:

ما برای فرهنگ انقلاب کرده ایم،نه برای شکم! 

من پیش خود می گفتم:خدا را شکر که اگر همه جا را خراب کرده ایم،لااقل فرهنگ را ساخته ایم!

گفتم: خدا را شکر که این دفعه به جای #سیاهنمایی،به یک امر مثبت اشاره می کنی!

گفت: کدام امر مثبت؟!همۀ درد ما همین جاست!  چه کشورهایی را پیشرفته می گویند؟مثلاً هلند دوسوم خوزستان است ولی 16 برابر ایراﻥ صادرات کشاورزی داﺭد! می‌دانی چرا؟

گفتم:چرا؟

گفت: برای این که کشورهای پیشرفته برای تولیدکننده فکر و پژوهشگر و نویسنده و....ارزش قائل اند. یک نویسنده با حقُّ التّالیف یک اثر خود می تواند یک عمر با رفاه زندگی کند؛ولی در ایران ما زمانی که حدود 20میلیون جمعیت داشتیم،تیراژ کتاب سه هزار جلد بود. امروزه متاسفانه با جمعیت 83میلیون تیراژ کتاب به زیر 500جلد رسیده است! در حالی که در کشور کوچک لبنان بیش از یکصد هزار است! ما حدود 200روزنامه داریم که تیراژ مجموع آن ها به یک میلیون نسخه نمی رسد؛در حالی که در کشورهای پیشرفته تیراژ بیشتر روزنامه ها میلیونی است!

گفتم: چرا وضع ما این طور شده؟

گفت: این پرسش را از متولیان فرهنگی کشور بپرس که سالانه صدها میلیارد تومان بودجه را به نهادهای فرهنگی اختصاص می دهند.آن گاه یک نویسنده یا شاعر و تولیدکننده فکر باید برای تامین هزینۀ چاپ اثرش فرش زیر پایش را بفروشد!و دردناک تر این که روزنامه ها و ناشرانی ظهور کرده اندکه از نویسنده و شاعر برای چاپ اثرش رسماً تقاضای پول می کنند!!

باش تا صبح دولتت بدمد

کین هنوز از نتایج سحر است 

گفتم: حرف های تو استثنائاً این دفعه منطقی است. ولی چرا این ها را به متولّیان فرهنگی کشور نمی گویی؟

گفت: از دو حال خارج نیست. یا آنان این حرف ها را می دانند و درک می کنند،که در این صورت گفتن ندارد! یا نمی دانند و درک نمی کنند،که باز هم گفتن ندارد. چون در این صورت مثل کسی هستند که سر در جوی کرده بود و آب می خورد. یکی به او گفت: این گونه آب نخور،عقلت کم می شود!

سر برداشت و گفت: عقل چیست؟!

طرف پاسخ داد: هیچّی!!بخور جانم!!

گفتم: باز هم #سیاهنمایی کردی؟!

#شفیعی_مطهر

کانال رسمی تلگرام گاه گویه های مطهر

  https://t.me/amotahar